IMG_2191

Oxidativní stres

Slíbila jsem, že si něco povíme o záhadném oxidativním stresu.

V dnešní době se o něm stále dokola hovoří, trpí jím tělesné buňky. Je to fakt a narůstající fenomén, zkusme si to trochu vysvětlit.

Oxidace

Oxidace je proces, který v těle probíhá neustále a je urychlován stresem, v dnešní době na nás útočí všude – v rodině, v práci, ve vztazích, tlak na výkon.

Naše tělo má však vrozenou schopnost účinně odstraňovat vzniklé volné radikály. Volné radikály jsou agresivní, napadají naše zdravé buňky a buněčné membrány.

Dlouhodobé působení volných radikálů může dokonce poškodit i DNA, může to být počátek chronických nemocí, degenerací či rakoviny…

Na začátku je běžný proces, probíhající v těle během dne nesčíslně-krát. Tyto procesy nevnímáme, protože tuto ochranu provádí systém složitých vrozených antioxidačních látek, jež v těle způsobují reakce, kterými jsou oxidační procesy zpomalovány.

A jak proti oxidačnímu stresu bojovat?

Jak jsem napsala v úvodu, je to narůstající fenomén. Určité procento ovlivnit nemůžeme, to je daň pokroku civilizace, ale větší procento ovlivnit můžeme:

  • přestat kouřit, omezit pití alkoholu
  • více chodit do přírody, sportovat
  • věnovat se sobě, mít se rád
  • věnovat pozornost potravinám bohatým na antioxidační látky nebo suplementovat: Vitamin E, C, stopový prvek selen, betakaroten z mrkve, resveratrol z vína, pycnogenol, koenzym Q10, ginkgo biloba a další…

Já osobně užívám každé ráno vitamín E, C a resveratrol, vše ve formě vstřebatelných suplementů

Nebojte se oxidativního stresu, nýbrž dejte se s ním do boje! Je to celoživotní proces a vše závisí na našem přístupu.

 

Comments are closed.